STANOWISKO DEPARTAMENTU PRAWA PRACY

Z 25 STYCZNIA 2016 R.

W SPRAWIE OBLICZANIA WSPÓŁCZYNNIKA

DO USTALENIA EKWIWALENTU ZA URLOP WYPOCZYNKOWY


Ustalany odrębnie w każdym roku kalendarzowym i stosowany przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego, współczynnik oblicza się odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku kalendarzowym niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzieli się przez 12 (§ 18 i 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop – Dz. U. Nr 2, poz. 14, ze zm.).

Współczynnik, o którym mowa wyżej, określa w istocie przeciętną miesięczną liczbę dni przypadających do przepracowania w danym roku kalendarzowym i służy konkretnie do obliczania ekwiwalentu za 1 dzień urlopu.

Zdaniem Departamentu dni, w które przypada zarówno niedziela, jak i inne święto wskazane w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2015 r., poz. 90) należy uwzględniać (liczyć) przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop tylko jako niedziele. Natomiast ustalając liczbę świąt do celów obliczania ekwiwalentu za urlop należy uwzględniać wyłącznie te dni świąteczne, które przypadają w dniu innym niż niedziela.

 

Jednocześnie informujemy, że wyrażane przez Departament poglądy prawne nie są wiążące dla stron stosunku pracy, Państwowej Inspekcji Pracy oraz sądów.

W przypadku dalszych wątpliwości w tej, a także w innych sprawach z zakresu prawa pracy można zwrócić się o pomoc (poradę) do właściwego miejscowo okręgowego inspektoratu pracy Państwowej Inspekcji Pracy. Do ustawowych zadań tej Inspekcji należy bowiem m.in. udzielanie zainteresowanym porad prawnych dotyczących przestrzegania (stosowania) przepisów prawa pracy. Ponadto pomocy prawnej mogą udzielić również radcowie prawni sprawujący obsługę prawną Spółki. Stosownie bowiem do przepisów ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 507, ze zm.) do zadań radcy prawnego należy m.in. wydawanie porad i opinii prawnych w zakresie stosowania przepisów prawa.

 

(UiPP Nr 4 (406) z 10.02.2016 r.)